Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że…

W Armenii znajdowała się góra Ararat na której według Biblii zatrzymała się Arka Noego.

W Armenii lawasz podawany jest do każdego posiłku. Zawija się w niego kawałki mięsa, ser i warzywa. Suchy chleb wkrusza się też do zup, przede wszystkim do haszu – jest to narodowa potrawa, gotowana przez całą noc na bazie nóżek wołowych lub wieprzowych.

Prometeusz przybył z Kaukazu (na greckim statku). Mało kto wie, że mit o Prometeuszu ma swoje korzenie w gruzińskiej mitologii. Gruzini często opowiadają o Amiranim, który za wykradzenie bogom ognia dla ludzi, cierpiał męki przykuty do górskiej skały.

W latach 30. XX wieku Armenię odwiedził Mieczysław Lepecki, oficer i adiutant Piłsudskiego. Z wyprawy tej pozostawił książkę „Sowiecki Kaukaz”. Pisze w niej o dużym szacunku jakim Ormianie darzą piec.

Kiedyś, w tradycyjnych, wiejskich społecznościach funkcjonowały nawet śluby tondirowe. Para młoda trzykrotnie obchodziła piec i całowała jego brzeg. To wystarczyło, by stać się małżeństwem.

Wino pochodzi z Kaukazu, a dokładnie z Gruzji. Przemawiają za tym odkrycia archeologiczne z okolic Szulaweri we wschodniej Gruzji. Najstarsze pozostałości wina znaleziono w glinianych naczyniach liczących sobie ponad 6 tys. lat przed Chrystusem.